Angielski dla wszystkich

Czas przeszły i dolegliwości

W piątek, 22 września, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" grupa rozszerzona kontynuowała naukę czasu przeszłego. Dzięki analizie zadania domowego oraz kilku tekstów, przećwiczone zostały znane już struktury gramatyczne, a także wymowa problematycznych wyrazów. Jednocześnie wprowadzono nowe słownictwo, związane z ludzkim ciałem, dolegliwościami oraz wizytą u lekarza.

Aleksandra Radlak

Znów zaczynamy!

W środę, 20 września, kolejna grupa rozpoczęła naukę języka angielskiego w bibliotece. Podstawowe zwroty, jak to zwykle bywa, wydawały się trudne tylko na początku. Dzięki wielokrotnemu powtórzeniu alfabetu, powitań, pozdrowień oraz pytań związanych z pochodzeniem i miejscem zamieszkania, uczestnicy zajęć oswoili się z wymową i nowymi słowami na tyle, że każdy przedstawił się oraz udzielił podstawowych informacji o sobie po angielsku. Pod koniec omówiona została odmiana czasownika "to be", czyli "być".

Aleksandra Radlak

Back to school

Jesienią, jak co roku, dzieci wróciły do szkół, a uczestnicy zajęć "Angielski dla wszystkich" do biblioteki. 19 września, pierwszy raz po wakacjach, odwiedziła nas grupa zaawansowana. Lekcja zaczęła się od powtórki ostatnio przerabianego tekstu, dotyczącego zdrowia, chorób oraz lekarstw. Następnie każdy odczytał na głos kilka zdań, które wspólnie tłumaczyliśmy. Powtórzony został także czas przeszły prosty oraz towarzysząca mu odmiana czasowników.

Aleksandra Radlak

Lecimy do Stambułu

W środę, 26 lipca, połączone grupy uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" spotkały się po raz kolejny w ramach wakacyjnej powtórki materiału. Tym razem ćwiczyliśmy rozumienie ze słuchu, w czym pomógł nam krótki film o podróży do Stambułu. Przypomnieliśmy sobie zwroty, związane z lotniskiem, kupowaniem biletu oraz przebywaniem w samolocie. Następnie każdy otrzymał kopię z najpopularniejszymi wyrażeniami, używanymi podczas zakupów.

Aleksandra Radlak

Holidays, czyli wakacje

W poniedziałek, 24 lipca, odbyły się pierwsze wakacyjne zajęcia powtórkowe z języka angielskiego. Połączone grupy podstawowe oraz grupa rozszerzona ćwiczyły rozumienie ze słuchu oraz uczyły się zwrotów związanych z wakacyjnym wypoczynkiem. Frekwencja i humory dopisały, a podjęte podczas konwersacji tematy z pewnością posłużą jako inspiracja do wypracowań i innych wypowiedzi pisemnych w języku angielskim, które czytać będziemy na kolejnych zajęciach.

Aleksandra Radlak

Angielski dla Wszystkich. Wakacje nie.

Angielski, jak wskazuje nazwa naszego bibliotecznego kursu językowego, jest dla wszystkich, ale wakacje... niekoniecznie! Podczas gdy zwolnione z obowiązków szkolnych dzieci szaleją w przypałacowym parku, a niektórzy z dorosłych pakują już walizki przed wyjazdem na urlop, uczestnicy zajęć "Angielski dla Wszystkich" uczą się na pamięć nieregularnych czasowników, czytają dialogi i przerabiają ostatnią porcję materiału na poziomie podstawowym. Obu grupom dziękujemy, że we wtorek oraz środę (27 i 28 czerwca), pomimo wakacyjnych nastrojów, odwiedziły bibliotekę, aby wspólnie pracować nad gramatyką i wymową.

Aleksandra Radlak

Time to say goodbye

Choć ostatnie zajęcia wciąż przed nami, grupa rozszerzona powoli żegna się z bibliotecznymi lekcjami języka angielskiego. W poniedziałek, 27 czerwca, w ramach podziękowania za wspólną naukę oraz podsumowania zdobytych umiejętności, uczestnikom kursu rozdane zostały zasłużone dyplomy. Przez niemalże dwa lata nauki, grupa nauczyła się pięciu angielskich czasów i towarzyszących im struktur leksykalno-gramatycznych oraz opanowała umiejętność swobodnego porozumiewania się w codziennych sytuacjach, w rozmowach na różne tematy, a także w podróży. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby w czasie nadchodzących wakacji (i nie tylko!) mieli jak najwięcej okazji do podróży i posługiwania się zdobytymi u nas umiejętnościami. Thank you for yourtime, hard work and commitment!

Aleksandra Radlak

Wakacje coraz bliżej

W środę, 21 czerwca, odbyły się przedostatnie zajęcia języka angielskiego dla grupy podstawowej. Aby wynagrodzić sobie miesiące nauki, uczestnicy kursu postanowili urządzić lekcję w plenerze. Pierwszy dzień lata oraz piękna pogoda sprzyjały wakacyjnym tematom oraz rozmowom o krajobrazach zarówno polskich, jak i brytyjskich.

Aleksandra Radlak

Angielski dla Wszystkich: ogłoszenie

Biblioteka ogłasza nabór na kurs językowy "Angielski dla wszystkich". Od września planujemy utworzenie grupy na poziomie podstawowym. Zapisy przyjmujemy telefonicznie 33 817 41 09 lub osobiście w bibliotece.

Czytamy przewodnik po angielsku

W poniedziałek, 29 maja, uczestniczki zajęć "Angielski dla wszystkich" przygotowywały się językowo do wakacyjnych podróży. Przeczytałyśmy wspólnie przewodnik turystyczny po drewnianych zabytkach sakralnych, co pozwoliło rozszerzyć słownictwo nie tylko o wyrażenia związane z tym tematem, ale także o inne słowa, które przydać mogą się w rozmowie o sztuce i kulturze. 

Aleksandra Radlak

I was born...

Grupa rozszerzona, na środowych zajęciach z serii "Angielski dla wszystkich", 24 maja, dowiedziała się, że po angielsku nie mówimy "urodziłem się", a raczej "byłem urodzony". Na tym przykładzie (i na wielu innych!) omawialiśmy budowę czasu przeszłego prostego, która nie wydaje się już tak straszna, jak tydzień temu. Powoli przyswajamy czasowniki nieregularne oraz sposoby tworzenia pytań i przeczeń. Solidna porcja zadania domowego z pewnością ułatwi zrozumienie tematu!

Aleksandra Radlak

Oglądamy film po angielsku

W środę, 17 maja, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" grupa na poziomie rozszerzonym obejrzała komedię w języku angielskim. W przerwach omówione zostało słownictwo i nietypowe wyrażenia z filmu. Następnie nadszedł czas na powtórkę przysłówków oraz stopniowania przymiotników. Aby utrwalić tę umiejętność, każdy otrzymał zadanie domowe z ćwiczeniami.

Aleksandra Radlak

Angielski pod platanem

Wszyscy tęskniliśmy za wiosennym ciepłem, kiedy więc w środę, 17 maja, zza chmur ukazało się nieco słońca, podjęliśmy spontaniczną decyzję, aby zajęcia "Angielski dla wszystkich" poprowadzić w pałacowym parku. Szum liści naszego platana i śpiew ptaków stworzyły idealną atmosferę do powtórki dotychczas poznanych zagadnień gramatycznych za pomocą testu wyboru oraz tłumaczenia zdań. Następnie przeszliśmy do zgłębiania tajników nowego czasu, przeszłego prostego. Jak to zwykle bywa, nieregularne formy czasowników wywołały u uczestników zajęć gęsią skórkę. Za pocieszenie może służyć fakt, że dalej będzie już tylko łatwiej!

Aleksandra Radlak

ang w parku 4
ang w parku 1
ang w parku 2
ang w parku 3

Nowe słowa, nowe czasy

Zajęcia "Angielski dla wszystkich" nie pozostawiają uczestnikom, zarówno w grupie rozszerzonej jak i podstawowej, chwili na odpoczynek. W poniedziałek, 15 maja, zajęcia na poziomie rozszerzonym wypełniło nowe słownictwo oraz ćwiczenia, związane z budowaniem zdań i swobodnym odpowiadaniem na pytania. We wtorek zaś, grupa na poziomie podstawowym utrwalała wiedzę, dotyczącą trzech znanych już czasów, aby przygotować się na poznanie kolejnego: czasu przeszłego prostego. Każdy ma więc co powtarzać w domu, a kolejne lekcje będą wymagały od nas skupienia i wspólnej pracy nad językiem angielskim!

Aleksandra Radlak

Questions and answers

Questions and answers, czyli pytania i odpowiedzi - to na nich skupiła się w czwartek, 4 maja, grupa rozszerzona w ramach dodatkowych zajęć z języka angielskiego. Dzięki temu uzupełnione zostały braki w naszym słownictwie, a także wyjaśnione zagadnienia gramatyczne, których zastosowanie w swobodnej mowie stanowi problem. Dodatkowo grupa Pań przeczytała e-mail w języku angielskim i poznała nowe wyrażenia, związane zarówno z pocztą elektroniczną, jak i życiem codziennym. Na koniec poruszony został temat przysłówków, których uczymy się używać, pisząc i czytając na głos zabawne teksty.

Aleksandra Radlak

Ach te przysłówki!

W środę, 19 kwietnia, popołudniowa grupa uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" zmierzyła się z przysłówkami. Jak się przekonaliśmy, nietrudno jest je tworzyć, gorzej jednak wprowadza się tego rodzaju słowa w praktykę, często mylą się bowiem z innymi częściami mowy. Po serii ćwiczeń gramatycznych, aby nieco się odprężyć, przeszliśmy więc do gry w języku angielskim, mającej na celu usprawnienie umiejętności swobodnej wypowiedzi. 

Aleksandra Radlak

There's no hot water!

Jeśli któryś z uczestników środowych zajęć "Angielski dla wszystkich" chciałby sobie (lub komuś) pomarudzić w języku angielskim, to 19 kwietnia poznał wiele przydatnych zwrotów. Potrafimy już narzekać na brak ciepłej wody, brak cukru, brak kubka na kawę oraz zepsuty kurek w prysznicu. Let's hope these will be our only worries, czyli miejmy nadzieję, że to będą nasze jedyne zmartwienia!

Aleksandra Radlak

A flight, a fly and a plane

Co mają ze sobą wspólnego lot, mucha i samolot? Oprócz oczywistych konotacji z unoszeniem się w powietrzu, również i to, że wielu uczniom języka angielskiego mylą się i zamieniają miejscami. Na szczęście ów problem nie dotyczy grupy (w większości) emerytów, którzy uczęszczają na środowe zajęcia z języka angielskiego. 12 kwietnia udało nam się więc nie tylko przerobić kolejny dialog o dwójce rozrywkowych podróżników, ale też przerobić czas przyszły prosty, który - jak sama nazwa wskazuje - nie sprawia większych trudności.

Aleksandra Radlak

Podróżujemy po angielsku

W środę, 5 kwietnia, w ramach bibliotecznych zajęć języka angielskiego uczyliśmy się poruszać po mieście, używając nowych wskazówek i wyrażeń. „Podróżowaliśmy” po mapach dwóch miast, w których odwiedziliśmy teatr, kino, sklep spożywczy, basen, restaurację i bibliotekę, a nawet publiczne toalety. Wysłuchaliśmy także kolejnego dialogu, a także przeanalizowaliśmy i przetłumaczyliśmy na język polski jego treść. Zostało wprowadzone nowe słownictwo, związane z pobytem w hotelu oraz problemami, które znane są każdemu turyście. Grupa rozszerzona zaś, zajęła się pracą z przymiotnikami, stopniując je oraz przekształcając na przysłówki.

Aleksandra Radlak

Pets and hotels

W poniedziałek, 3 kwietnia, na zajęciach "Angielski dla wszystkich" grupa Pań zajęła się tematem pozornie prostym: zwierzętami domowymi. Choć na poziomie rozszerzonym słownictwo z tego zakresu nie jest już dla nikogo nowością, zostało ono rozwinięte o wyrażenia idiomatyczne oraz inne przydatne zwroty, dzięki którym łatwiej będzie nam rozmawiać o naszych ulubieńcach w języku angielskim. Grupa wtorkowa zaś, 4 kwietnia, poznawała dalszą część słów związanych z pobytem w hotelu, a także wprowadzała w praktykę poznane ostatnio konstrukcje gramatyczne. 

Aleksandra Radlak

kwwrzesien2017