Angielski dla wszystkich

Podróżujemy

We wtorek i w środę (21 i 22 lutego) obie grupy uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" przerabiały temat podróży. Dzięki dialogom i improwizowanym scenkom, wprowadzone zostało słownictwo związane ze zwiedzaniem i aktywnym spędzaniem czasu. Grupa podstawowa poznała zwroty potrzebne do tego, aby swobodnie poruszać się w mieście i dokonać formalności związanych z podróżą.

Aleksandra Radlak

What time is it?

W środę, 14 lutego, grupa podstawowa uczyła się określać czas w języku angielskim. Ponadto, wysłuchaliśmy serii dialogów, które pozwoliły uczestnikom kursu oswoić się z różnymi rodzajami akcentu, między innymi londyńskim i irlandzkim, oraz ćwiczyliśmy wymowę poprzez czytanie tekstów z podziałem na role.

Aleksandra Radlak

Kids grow like weeds

Uczestnicy zajęć "Angielski dla wszystkich", pomimo ferii zimowych, kontynuują naukę. We wtorek, 6 lutego, grupa rozszerzona poznała potoczne słownictwo i zwroty, potrzebne do swobodnych konwersacji. Nikogo już zatem nie zdziwi, że - podczas gdy w Polsce dzieci "rosną jak na drożdżach" - w anglojęzycznych krajach "rosną jak chwasty". 

Aleksandra Radlak

"S" idzie w las

"Gdy przychodzi "does", "s" idzie w las". Uczestnicy przedpołudniowych zajęć "Angielski dla wszystkich" dobrze wiedzą, o co chodzi, w środę (31 stycznia) ćwiczyli bowiem czas teraźniejszy prosty oraz jego zastosowania. Wszyscy pamiętają już więc, że "s" znika z czasownika, gdy tworzymy pytania i przeczenia, pojawia się bowiem przyimek "does", o którym nie wolno nam zapominać.

Aleksandra Radlak

Ćwiczymy słuchanie

We wtorek, 23 stycznia, oraz w środę, 24 stycznia, uczestnicy bibliotecznego kursu "Angielski dla wszystkich" ćwiczyli rozumienie ze słuchu. Dzięki odsłuchaniu dwóch tekstów, nie tylko utrwalili oni poznane dotychczas słownictwo i rozszerzyli je o nowe wyrażenia, ale także nabrali pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym. Well done, czyli dobra robota!

Zdjęcia z dzieciństwa i złośliwe papugi

Kolejne zajęcia z serii "Angielski dla wszystkich" upłynęły pod znakiem rodzinnych zagadnień. W środę, 17 stycznia, grupa podstawowa przyswajała uprzednio poznany tekst oraz zawarte w nim słownictwo, związane zarówno z domowymi pamiątkami, jak i domowymi zwierzętami (nie zawsze nam przychylnymi). Dzięki kilkukrotnemu odsłuchaniu dialogu, przećwiczona została umiejętność rozumienia ze słuchu.

Aleksandra Radlak

Poznajemy rodzinę

We wtorek, 9 stycznia, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" grupa rozszerzona rozwijała swoje umiejętności posługiwania się dotychczas poznanymi czasami. W środę zaś, 10 stycznia, uczestnicy kursu na poziomie podstawowym poznali nowe słowa, związane z życiem rodzinnym, i - przy okazji - bohaterów podręcznika, który będzie towarzyszył nam przez kolejne miesiące nauki.

Aleksandra Radlak

Merry Christmas and a Happy New Year

W piątek, 15 grudnia, na zajęciach "Angielski dla wszystkich", przy akompaniamencie kolęd, przypominaliśmy sobie świąteczne słowa i zwroty. Uczestnicy kursu dobrze wiedzą, jak nazwać w języku angielskim choinkę, karpia lub piernik. Pod koniec życzyliśmy sobie "Merry Christmas and a Happy New Year", czyli Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Aleksandra Radlak

Spotkanie z angielskim

W środę, 13 grudnia, odbyły się dodatkowe zajęcia języka angielskiego, zorganizowane z myślą o tych, którzy zakończyli już naukę w ramach kursu „Angielski dla wszystkich”. Kilka byłych uczestniczek bibliotecznych zajęć językowych spotkało się więc ponownie, aby sprawdzić i odświeżyć swoje umiejętności. Zaczęło się od zimowego opowiadania, które zostało przeczytane z podziałem na części. Każda z części doczekała się indywidualnego tłumaczenia oraz omówienia zawartych w niej zagadnień. Następnie Panie przystąpiły do rozmowy o tym, co robiły w ostatnich miesiącach oraz do pełnego podchwytliwych pytań quizu. Wszystko to, oczywiście, w języku angielskim!

Aleksandra Radlak

Present perfect and cake

Czy zawiłości gramatyki angielskiej i świąteczna atmosfera mogą iść w parze? Uczestnicy zajęć "Angielski dla wszystkich" udowodnili, że tak. We wtorek, 12 grudnia, grupa rozszerzona ćwiczyła nowo poznany czas, tzw. Present Perfect, którego nazwę często tłumaczy się jako "teraźniejszy dokonany". Przy okazji zostało wprowadzone nowe słownictwo, związane z zimowymi wyjazdami oraz ze Świętami. W środę, 13 grudnia, grupa na poziomie podstawowym poznawała zaś angielskie menu. Przyniesione przez uczestników zajęć świąteczne przekąski sprawiły, że nikomu nie burczało w brzuchu na dźwięk takich słów, jak "apple pie" (szarlotka) lub "blueberry muffin" (babeczka z jagodami).

Aleksandra Radlak

Kochamy zwierzęta

W środę, 29 listopada, uczestnicy bibliotecznych zajęć językowych wyrazili swoją miłość do zwierząt, niechęć do poniedziałków oraz inne uczucia (oczywiście, po angielsku). Wykonali oni serię ćwiczeń, związanych z budową zdań w czasie teraźniejszym prostym oraz z wykorzystaniem poznanego dotychczas słownictwa, uzupełnionego o nowe wyrażenia.

Aleksandra Radlak

New tense? No, thanks.

Grupa uczniów języka angielskiego na poziomie rozszerzonym we wtorek, 28 listopada, stanęła przed nie lada dylematem. Po czasie przeszłym prostym następuje bowiem czas teraźniejszy dokonany, który - choć jest stosunkowo łatwy - często myli się z innymi konstrukcjami gramatycznymi. Grupa postanowiła więc poczekać z nowym materiałem, a tymczasem skupić się na pracy nad wymową oraz na przyswajaniu nowych słów. Dzięki odczytanym na głos dialogom zostało wprowadzone słownictwo, związane z wszelka aktywnością, od uprawiania ogródka aż do uczestnictwa w kursach uniwersytetu trzeciego wieku. Ponadto grupa poznała dodatkowe wyrażenia grzecznościowe, związane z naszymi preferencjami i wyborami.

Aleksandra Radlak

Let's talk about books!

W piątek, 17 listopada, uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" nie ominęło tradycyjne czytanie tekstu wraz z przyswojeniem nowych słów i wyrażeń. Później jednakże, zgodnie z zeszłotygodniową obietnicą, podjęta została dyskusja o książkach z pakietu "Paczka literacka"... Choć, podobnie jak bohater jednej z pozycji, Andrzej Wajda, "myślimy po polsku i mówimy po polsku", to jednak udało nam się w języku angielskim porozmawiać zarówno o literaturze, jak i o samym Andrzeju Wajdzie i jego filmach, dzięki czemu przećwiczona została umiejętność swobodnej wypowiedzi.

Aleksandra Radlak

Zaczynamy przygodę z gramatyką

Czas teraźniejszy prosty, jak sama nazwa wskazuje, nie jest zbyt skomplikowany. W środę, 15 listopada, przekonali się o tym uczestnicy bibliotecznego kursu językowego na poziomie podstawowym. Budowanie zdań dotyczących ogółu naszego życia nie stanowi już więc problemu. Przy okazji wprowadzone zostały nowe czasowniki oraz inne słowa, które przydają się w prostej rozmowie, zarówno o naszej codziennej rutynie, jak i o uczuciach.

Aleksandra Radlak

Czytamy po angielsku

We wtorek, 14 listopada, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" skupiliśmy się na ćwiczeniu wymowy. Przeczytaliśmy na głos aż dwie czytanki, przy okazji powtarzając czas przeszły prosty. Ponadto, zostały wprowadzone nowe przymiotniki oraz dodatkowe wyrażenia, związane z wyrażaniem opinii.

Aleksandra Radlak

Nasz pierwszy dialog

W środę, 8 listopada, grupa podstawowa czytała na głos swój pierwszy dialog w języku angielskim. Była to wymiana zwrotów grzecznościowych oraz informacji o upodobaniach i zainteresowaniach. Zostało także wprowadzone słownictwo dotyczące zakupów. Jak się okazało, wymowa słów i zwrotów nie sprawia uczestnikom zajęć większego problemu, a drobne zawiłości gramatyki i składni wywołują zainteresowanie i prowadzą do ciekawych językowych dygresji. Jest to najlepsza oznaka, że czas... poznać nowy czas! Będzie to Present Simple, czyli czas teraźniejszy prosty, którego podstawy zostały już przemycone w treści poprzednich lekcji.

Aleksandra Radlak

Dialogi, czasy i przymiotniki

W piątek, 3 listopada, odbyły się aż dwie lekcje z serii „Angielski dla wszystkich”. Grupa podstawowa, którą ominęły środowe zajęcia ze względu na Dzień Wszystkich Świętych, nie chciała stracić kontaktu z językiem obcym nawet na tydzień, najambitniejsi pojawili się więc, aby powtórzyć materiał, sprawdzić zadanie domowe i nauczyć się czegoś nowego. Przerobiony został dialog pomiędzy dwojgiem Brytyjczyków, dotyczący zawiązywania nowych znajomości i rozmowy o upodobaniach. Grupa na poziomie rozszerzonym zajęła się zaś dalszą pracą nad gramatyką oraz jej praktycznymi zastosowaniami. Uczestnicy zajęć rozwiązywali zadania i tłumaczyli zdania z użyciem kilku angielskich czasów oraz przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym. Było ciężko ale, jak mawiają na Wyspach, it was worth it, czyli było warto!

Aleksandra Radlak

Where is the pen?

W środę, 25 października, zajęcia "Angielski dla wszystkich" rozpoczęliśmy od powtórki materiału, uzupełnionej nowymi słowami i wyrażeniami. Przy okazji przedstawione zostały przedrostki oraz spójniki, które przydają się w tworzeniu zdań. Następnie, korzystając z dotychczas przerobionego materiału oraz nowej wiedzy, uczyliśmy się określać położenie przedmiotów. Okoliczniki miejsca łatwiej było przyswoić dzięki zabawnym obrazkom.

Aleksandra Radlak

Męczymy zaimki

Podstawowa grupa uczestników kursu "Angielski dla wszystkich" sprawnie buduje już zdania z użyciem odmienionego czasownika "być", zna podstawowe zwroty grzecznościowe oraz kolory i liczby. W środę, 18 października, kontynuowana była nauka zaimków pytających. Panie i Panowie bardzo dobrze radzili sobie z zadawaniem coraz bardziej złożonych pytań, zaczynających się od takich słów jak "gdzie", "jak", "kto" lub "dlaczego". Wbrew pozorom nie jest to łatwy materiał, wszystkim gratulujemy więc wytrwałości!

Aleksandra Radlak

The lamp is pink

The lamp is pink, czyli lampa jest różowa - takie i podobne zdania tworzyła grupa podstawowa w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" w środę, 11 października. Uczestnicy bibliotecznego kursu wzbogacili więc znajomość języka o kolory oraz nazwy otaczających nas przedmiotów. Ponadto, kontynuowana jest nauka zastosowania odmian osobowych czasownika "to be" ("być") w twierdzeniach, pytaniach i przeczeniach. Wprowadzone zostały także zaimki pytające oraz nowe zwroty grzecznościowe.

Aleksandra Radlak

kwluty2018