"Strój ludowy we wsi Kozy..." - podsumowanie filmowe

 Działania podejmowane w ramach zadania "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" prezentuje dokumentacja filmowa.

Zadanie "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Strój koziański: prelekcje oraz podsumowanie

 Zadanie "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" przewidywało wygłoszenie dwóch prelekcji - dla dzieci i dla dorosłych, na temat stroju ludowego w Kozach przez dr. Tymoteusza Króla. Wydarzenie te miały miejsce w ostatnich dniach grudnia. 21.12. uczniowie klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach, w ramach lekcji historii wysłuchali wciągającej opowieści o strojach noszonych dawniej przez prababki. Spotkanie odbyło się w Izbie Historycznej. Natomiast 29.12. w sali koncertowej Pałacu Czeczów dr Król przedstawił zebranym szczegóły stroju koziańskiego, poprzedzając temat bogatym wstęp dotyczącym zagadnień wieloetniczności regionu pogranicza Małopolski Zachodniej i Śląska Cieszyńskiego. Po prelekcji podsumowane zostały wszystkie działania, które złożyły się na zadanie, łącznie z prezentacją powstałej strony internetowej, broszury dla dzieci oraz folderu promocyjnego. Zebrani mieli okazję obejrzeć wybrane egzemplarze stroju koziańskiego, w tym egzemplarze poddane naprawom krawieckim.

 

dzie 1
dzie 3
dzie 5
zak 1
zak 5
zak 2
zak 4
zak 3
fold
mkidn

Strona internetowa o stroju koziańskim

W ramach zadania powstała strona internetowa o stroju ludowym noszonym dawniej w Kozach. Strona zawiera zarówno współczesne jak i archiwalne fotografie. Strój został przedstawiony z podziałem na wszystkie jego stałe elementy. Dodatkowo na stronie znajdują się materiały do pobrania, którymi są broszura edukacyjna dla dzieci oraz wersja elektroniczna albumu promocyjnego o stroju koziańskim.
Strona o koziańskim stroju ludowym jest częścią zadania "Strój ludowy we wsi Kozy". Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

http://oriniok.pl/strojludowy/

323358921 655552252983838 1636971997570530885 n
mkidn

Prelekcja w Wilamowicach

W dniu 28.12. w Wilamowicach odbyła się prelekcja na temat stroju ludowego noszonego dawniej w Kozach. Zaprezentowano archiwalne fotografie oraz oryginalne elementy dawnego stroju Kozianek. Spotkanie było częścią zadania "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

1675019094158 kopia
1675019093982 kopia
16750190941951 kopia
mkidn

Zdjęcia studyjne

W Izbie Historycznej rozpoczęła się realizacja zdjęć studyjnych wybranych egzemplarzy z kolekcji koziańskiego stroju ludowego na potrzeby folderu promocyjnego oraz strony internetowej, powstających w ramach zadania "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość".

20221130 002751
20221130 002802
05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB PL1

Zadanie "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ekspertyza koziańskich strojów ludowych

W ramach realizowanego zadania "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" przeprowadzana jest ekspertyza kolekcji strojów ludowych znajdujących się w zbiorach Izby Historycznej im. Adolfa Zubera. Prace te prowadzi dr Tymoteusz Król z Instytutu Slawistyki PAN oraz członek Sekcji stroju ludowego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Na podstawie  ekspertyzy zostanie opracowany album promocyjny przybliżający zagadnienie szerokiemu gronu odbiorców a także strona internetowa.

eksp
mkidn

Naprawy krawieckie strojów

W ramach zadania "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" przeprowadzone zostaną naprawy krawieckie wybranych egzemplarzy stroju ludowego ze zbiorów Izby Historycznej im. Adolfa Zubera. Do napraw wytypowano 31 elementów: jakle, spódnice, podwłócki i koszula. Prac podjęła się pracownia krawieck Szalone Nożyczki z Kęt.

krawc
mkidn

Strój koziański na Dożynkach

W ubiegłą niedzielę (4.09.) Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach w Kozach w czasie Dożynek Gminy Kozy zaprezentowała stoisko dotyczące stroju ludowego w oparciu o zbiory Izby Historycznej im. Adolfa Zubera. Osoby, które nas odwiedziły mogły poznać z czego składał się tradycyjny strój noszony w Kozach a także przenieść się w czasie wykonując zdjęcie w specjalnie przygotowanym na ten dzień "monidle". Dzieci miały możliwość poznać strój koziański wykonując prace plastyczne a także - dla odważnych - wykonać sobie ludowy makijaż w postać rumieńców lub wąsów. Osoby odwiedzające nasze stoisko otrzymywały magnes na lodówkę z Kozianką i Kozianinem, z limitowanej edycji przygotowanej specjalnie na tegoroczne Dożynki. W ramach działań zaprezentowane zostały także poszczególne elementy stroju na dożynkowej scenie w dwóch prezentacjach, dla dzieci i dla dorosłych.
Stoisko było jednym z pierwszych działań w ramach projektu "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość", realizowanego przez Bibliotekę dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (Program: Kultura ludowa i tradycyjna).

IMG 2286
IMG 2289
IMG 2308
IMG 2306
IMG 2296
IMG 2318

Kwerenda muzealna

W ramach realizowanego zadania "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" prowadzona jest kwerenda muzealna w temacie stroju koziańskiego. Materiały z kwerendy zostaną użyte w kolejnych etapach projektu.

Bytom
MKiDN kolor

Strój koziański - apel do mieszkańców

Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach zwraca się z apelem o pomoc w poszerzeniu wiedzy o koziańskim stroju ludowym. Poszukiwane wszelkie pamiątki związane z tym tematem: rodzinne fotografie, zachowane elementy stroju, biżuteria (korale, krzyże i medaliki), wspomnienia. Zapewniamy zwrot udostępnionych przedmiotów – po skopiowaniu fotografii lub sfotografowaniu rodzinnych pamiątek. Zebrany materiał wzbogaci album dotyczący koziańskiego stroju ludowego,
który wydany zostanie drukiem jesienią, a także posłuży w opracowywaniu planowanej Monografii wsi Kozy.

Osoby chcące podzielić się swoimi zbiorami prosimy o kontakt:
Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach
tel.: 33 817-41-09
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub osobiście w siedzibie Biblioteki (Pałac Czeczów).

Akcja pozyskiwananych materiałów stanowi część projektu "Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość" realizowanego w ramach programu Kultura luodwa i tradycyjna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

skanowanie0007
MKiDN kolor

 

wrzesien

youtube tlo