Sympatyczny piegusek

Poniedziałkowe warsztaty plastyczne (19 listopada) przebiegały pod znakiem zabawy z plasteliną. Tworzywo to, zwłaszcza dla początkujących adeptów sztuki rzeźbiarskiej, doskonale nadaje się do tworzenia wolnostojących figurek.

Dbamy o bezpieczeństwo – nosimy odblaski!

15 listopada klasa I a ze SP nr 2 uczestniczyła w zajęciach z cyklu „Magiczna Kraina”. Tematem rozmów był ukochany przez wszystkie dzieci pluszowy miś. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej zabawy w rytm piosenki „Stary niedźwiedź”. Następnie uczniowie w skupieniu wysłuchali bajki o pewnym „misiu odblasku”, który nie mógł mieszkać w lesie z innymi niedźwiadkami, ponieważ miał do spełnienia ważne zadanie. Miał pilnować małej dziewczynki i czuwać, by nic złego jej się nie stało. Towarzyszył jej zwłaszcza na drodze, gdy jest ciemno, bo odblask pokazuje, że ktoś idzie poboczem ulicy. Dzieci wykonały misiowe maski, odśpiewały piosenkę „Jadą, jadą misie” i otrzymały w prezencie opaski odblaskowe.

Katarzyna Kiszka

bajkowa 15 XI 18 0
bajkowa 15 XI 18 1
bajkowa 15 XI 18 2
bajkowa 15 XI 18 3

Pippi Pończoszanka

Dziś, 14 listopada, przypada 111 rocznica urodzin Astrid Lindgren. Pisarki, która dobrze rozumiała dzieci i przede wszystkim pięknie umiała dla nich pisać.

Pluszowy przyjaciel

Od wielu lat ulubioną zabawką dzieci jest pluszowy miś, który niejednokrotnie staje się również ich najlepszym przyjacielem. Gdy w pobliżu nie ma mamy, to do niego właśnie tulą się maluchy, ocierając o futerko swoje łzy i szepcząc do uszka najskrytsze tajemnice. To on nierzadko wędruje z nimi do przedszkola, czy też towarzyszy im podczas wizyt u lekarza, a nawet w szpitalu. Wiedzą o tym zerówkowicze ze SP nr 2, którzy 13 listopada odwiedzili naszą bibliotekę, by posłuchać bajki o misiu, porozmawiać o nim i bawiąc się wykonać kolorową pracę plastyczną.

Katarzyna Kiszka

13 XI 18 0
13 XI 18 1
13 XI 18 2
13 XI 18 3

Maski gotowe

W piątek, 9 listopada, zakończyły się trzyczęściowe warsztaty wykonywania masek obrzędowych w ramach projektu „Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia”. Na ostatnim spotkaniu uczniowie z klasy V SP nr 1 nadawali swoim pracom ostateczny kształt oraz kolory. Postacie królów i aniołów nabrały barw, a początkowa wizja młodych twórców stała się faktem. Dodać należy, że wykonywane na warsztatach maski wezmą udział w konkursie, a jego rozstrzygnięcie i prezentacja prac nastąpią w połowie grudnia, w trakcie barwnego korowodu kolędniczego.
Uświetnieniem tego dnia warsztatów była krótka prelekcja pana Zbigniewa Micherdzińskiego z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej na temat tradycji wykonywania masek drewnianych na Żywiecczyźnie. Natomiast przed wejściem do Pałacu, dzieci powitał pan Marek Woźniak, który zaprezentował sztukę strzelania „z bata”, popularną wśród kolędników na Żywiecczyźnie i koziańskich śmierguśników.

Bartłomiej Jurzak


Biblioteczne misiowanki - wideorelacja

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z zabawy w naszej bibliotece, w której uczestniczyły dzieci z klas zerowych ze SP nr 1 w Kozach

https://www.youtube.com/watch?v=Eyy6s-YSg6w

Pluszowy miś

W środę, 7 listopada, dwie grupy zerówkowiczów ze SP nr 1, wzięły udział w zajęciach z cyklu Magiczna Kraina. Tematem naszych rozmów była ulubiona maskotka wszystkich dzieci na świecie – pluszowy miś.

Biblioteczne misiowanki

„Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”. Słowa wiersza H. Bechlerowej są aktualne cały czas. Ten sympatyczny bohater literacki towarzyszy dzieciom przez długie lata, w chwilach radości, ale przede wszystkim smutku. To nie tylko maskotka, ale „ktoś”, komu można powierzyć swoje troski i dziecięce tajemnice. O wszystkich zaletach tej przytulanki rozmawiali 6 listopada zerówkowicze ze SP nr 1 na kolejnych zajęciach w bibliotece. Podczas spotkania nie zabrakło zabawy oraz pracy plastycznej.

Katarzyna Kiszka

magicz 6 XI 18 0
magicz 6 XI 18 1
magicz 6 XI 18 2
magicz 6 XI 18 3
magicz 6 XI 18 4
magicz 6 XI 18 5

Jak złapać wiatr?

Właśnie takie pytanie postawiliśmy sobie na poniedziałkowych (5 listopada) warsztatach plastycznych, które zgromadziły liczną grupkę dzieci chcących w sposób praktyczny rozwijać kreatywność.

Teatrzyk i zabawa

Czy stare bajki można odkryć na nowo? Oczywiście, że tak! Wiedzą już o tym uczniowie z klasy II b ze SP nr 1, którzy (31 października), na kolejnych już zajęciach z cyklu MAGICZNA KRAINA po raz drugi wykorzystali motywy znanej bajki „O Czerwonym Kapturku” – tym razem po to, aby wykonać pomysłowe kukiełki, a następnie użyć ich w samodzielnie przygotowanych przedstawieniach. Dzieci, do tego trudnego i wymagającego uruchomienia wyobraźni zadania, podeszły z dużym zaangażowaniem. Wszystkie grupy wyśmienicie sobie poradziły.

Katarzyna Kiszka


 

Przyjacielem mogę być i ja

Każdy człowiek chce mieć obok siebie przyjaciela, który go nigdy nie zawiedzie. Właśnie o przyjaźni rozmawiały 30 października dzieci z Przedszkola Publicznego na zajęciach z cyklu MAGICZNA KRAINA. Na początku grupa wsłuchała się w treść bajki „O jeżyku Tuptusiu”, który pragnął, by pokochało go dziecięce serduszko, gdyż nie chciał być sam. Podczas ożywionej dyskusji przedszkolaki stwierdziły, że o przyjaciela należy się troszczyć i być dla niego miłym. Na zakończenie spotkania powstała piękna praca plastyczna – jeżyk, którego kolce zostały zastąpione odrysowanymi i wyciętymi z papieru rączkami, które symbolizują przyjaźń.

Katarzyna Kiszka

30 X 18 0
30 X 18 1
30 X 18 2
30 X 18 3

Szyszkowe dziwadełka

Któż z nas nie pamięta jesiennych zabaw  polegających na tworzeniu kasztanowych ludzików? Idea tworzenia przestrzennych stworków z naturalnych materiałów jest wciąż atrakcyjna, zwłaszcza wtedy, gdy wprowadzamy nowe, nietuzinkowe rozwiązania.

Nasz teatrzyk

W bibliotece nie można się nudzić. Przekonali się o tym, 26 października, uczniowie z klasy III a ze SP nr 1, którzy pierwszy raz wzięli udział w zajęciach z cyklu MAGICZNA KRAINA. Czekało na nich nie lada wyzwanie. Po wysłuchaniu fragmentu bajki pt.: „Czerwony Kapturek” wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Musieli bowiem wykonać kukiełki, a następnie w grupach przygotować krótkie przedstawienie. Jak prawdziwi aktorzy, świetnie sobie poradzili, choć trema ich nie ominęła.

Katarzyna Kiszka

26 X 18 0
26 X 18 1
26 X 18 2
26 X 18 3
26 X 18 4
26 X 18 5

Kolorowych snów!

Po długich przygotowaniach wreszcie domki dla chomików doczekały się pomalowania.

Maski nabierają kształtów

Na drugim spotkaniu w ramach warsztatów wykonywania masek obrzędowych, prace dzieci powstające z mokrych strzępków papieru, zaczęły nabierać wyrazistych kształtów. Już niedługo twórcy będą mogli założyć maski na twarz i przejść w planowanym na grudzień korowodzie kolędniczym. Kolejne spotkanie warsztatowe poprzedziło krótkie słowo wstępne pani dr Jolanty Danek, szefowej Zespołu Pieśni i Tańca „Wilamowice”, która przybliżyła dzieciom tradycję wykonywania masek i strojów śmierguśniczych w Wilamowicach. W zajęciach po raz kolejny wzięli udział lokalni depozytariusze tradycji, podpowiadający dzieciom jak tradycyjna maska powinna wyglądać. W czasie jesiennych warsztatów w ramach projektu „Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia”, uczniowie wykonują maski kolędnicze, stąd powstające dzieła przybierają kształty królów, aniołów i pastuszków.

Bartłomiej Jurzak

23 X 18 maski 1
23 X 18 maski 2
23 X 18 maski 3
23 X 18 maski 4
23 X 18 maski 5
23 X 18 maski 6

kwlistopad2018

youtube tlo