Mój kochany domek mały

We wtorek (22 maja) z jagódkami z Przedszkola Publicznego rozmawialiśmy o naszych domach rodzinnych. Dzieci opowiadały jak spędzają czas w swoich ogródkach oraz w jakie gry i zabawy chętnie się bawią. W mig wykonały również przydzielone im zadania.

Małgorzata Klim - Mateja

Tradycja jest super

Co prawda śmiergust dawno już za nami, ale na naukę nigdy nie jest za późno. W piątek, 18 maja, klasa 3 d z SP 1 spotkała się na ostatnich już warsztatach wykonywania masek śmierguśniczych w ramach projektu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2018 współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki instrukcjom naszego plastyka oraz zaproszonych gości, dzieci wykończyły swoje maski i pomalowały je w sposób, którego nie powstydziliby się ich rodzice i dziadkowie. W nagrodę każdy otrzymał poczęstunek i dyplom. Jak zgodnie stwierdzili młodzi uczestnicy zajęć, wykonywanie masek to świetna zabawa, a „tradycja jest super”.

1IMG 0238
2IMG 0243
3IMG 0265
4IMG 0279
5IMG 0321
6IMG 0313
7IMG 0312
8IMG 0293

Akademia Malucha w bibliotece

Pomimo deszczowej pogody w czwartek i piątek (17 i 18 maja) odwiedziły nas dzieci z Akademii Malucha, by poznać naszą bibliotekę. Przedszkolaki potrafią już wypożyczać książki, znają zasady obowiązujące czytelników oraz wiedzą z jakiej oferty mogą skorzystać. Po zakończonych zajęciach stwierdziły, że czują się w naszej bibliotece bardzo dobrze i że będą nas częściej odwiedzać!

Małgorzata Klim-Mateja

17 18V18 1
17 18V18 2
17 18V18 3
17 18V18 4

Moja mama

Dla każdego dziecka najważniejszą osobą jest mama. To ona zawsze pomoże, przytuli, pocieszy i otrze łzę. Doskonale wiedzą o tym uczniowie z klasy III b SP nr 2, którzy 17 maja, mimo deszczowej pogody wzięli udział w kolejnych zajęciach integracyjnych z cyklu RAZEM RAŹNIEJ. Dzieci wysłuchały wspólnie wiersza Czesława Janczarskiego, w którym każde z nich mogło znaleźć coś, co kojarzy im się z własną mamą. Podczas zajęć nie zabrakło dyskusji o tym, jak bardzo doceniamy cierpliwość, zatroskanie, czułość i opiekuńczość tej najukochańszej osoby w naszym życiu. Zajęcia zwieńczyła praca plastyczna – niespodzianka na Dzień Matki.

17V18 1
17V18 2
17V18 3
17V18 4

Zapraszamy na wykład!

Szukamy sposobu na strach

„Po suficie i po ścianie
Chodzą dziwne niesłychanie
Strachy straszne, strachy złe
I okropnie straszą mnie […]”

Wiersz Jolanty Heller pt.: „Strachy” był motywem przewodnim spotkania z cyklu RAZEM RAŹNIEJ (16 maja) klasy I b SP 1.

Majowa krzątanina

Tegoroczny maj obfituje bogactwem wiosennych barw, zapachów i odgłosów. Wraz z uczestnikami warsztatów plastycznych dla dzieci przyglądamy się naturze i uczymy się pokazywać jej piękno. Tym razem, w ostatni wtorek, 15 maja, swoją uwagę skupialiśmy na wiosennych roślinach. Wykonaliśmy pracę malarską, której tematem było majowe drzewo. Młode malarki, Julcia, Michalinka i Nina, w swoich pracach świetnie uchwyciły rozkwit wiosennego życia: gniazdujące w koronach drzew ptaki, kwitnącą łąkę i dojrzewające w majowym słońcu owoce.

Tomasz Bednarski

Podsumowanie roku 2017

Zapraszamy do obejrzenie clipu podsumowującego naszą działalność w roku poprzednim.

Sobota z biblioteką

W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek, w sobotę, 12 maja, zaprosiliśmy najmłodszych do parku, do wspólnej zabawy. Było wiele atrakcji: konkursy, tańce, dynamiczna muzyka, nagrody i wata cukrowa dla każdego.Na koniec iluzjonista pokazał sztuczki, które dzieci obserwowały z zapartym tchem.

Smerfy w bibliotece

W piątek, 11 maja, odwiedziła nas grupa smerfów z Przedszkola Publicznego w Kozach. Trzylatki dowiedziały się, co to jest biblioteka, jak można się do niej zapisać oraz gdzie znajdują się książki dla nich. Aby zachęcić małych czytelników do korzystania z biblioteki, przeczytaliśmy bajkę o biedronce, a następnie najmłodsi wykonali z papieru kolorowego podobiznę tego sympatycznego owada.

11V18 1
11V18 2
11V18 3
11V18 4

Tęcza po burzy

Pomimo srogiej nocnej burzy, w czwartek (10 maja) maluchy z "Misiowego klubiku" odwiedziły nas w komplecie, a zza chmur wyszło wiosenne słońce. Po wspólnym śpiewaniu i zabawie najmłodsi oraz ich mamy wykleili piękne kolorowe tęcze z bibuły.

Aleksandra Radlak

teczemisiowy1
teczemisiowy2

Kaczka-dziwaczka.

Czy łatwo stworzyć jej plastyczny wizerunek? Przed takim zadaniem stanęli w ostatni wtorek (8 maja) uczestnicy warsztatów plastycznych dla dzieci, którzy wykonywali portret kaczki-dziwaczki.

Maski, stroje i kultura Wilamowic

W środę, 9 maja, odbył się pierwszy wykład w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maski obrzędowe w kulturze ludowej

W piątek, 27 kwietnia, odbyły się drugie już warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach zadania „Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury. Pod bacznym okiem bibliotecznych plastyków, uczniowie klasy 3D z SP 1 kontynuowali wykonywanie masek śmierguśniczych. Towarzyszyli im depozytariusze tradycji – dwóch kozian, którzy opowiedzieli o tym, jak wyglądał śmiergust w naszej wsi i okolicy oraz specjalista z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, dzięki któremu najmłodsi dowiedzieli się o tradycyjnych metodach wykonywania masek. Poszerzaniu wiedzy i umiejętności związanych z kulturą ludową towarzyszył poczęstunek oraz, jak zwykle, świetna zabawa.

maskiwarsztaty05
maskiwarsztaty2 03
markiwarsztaty 04
maskiwarsztaty 04
warsztaty 2 o8
maskiwarsztaty2 9
maskiwarsztaty2 02
maskiwarsztaty2 01

Czerwono mi

Czy za pomocą koloru i symbolu można powiedzieć drugiej osobie, że nam na niej zależy? Oczywiście, że tak. Pomoże nam w tym kolor czerwony, który – jak wiadomo – oznacza siłę, radość, ciepło, wrażliwość oraz odwagę.

kwmaj2018