Na ludowo - wakacje 2018 z GBP w Kozach

Na koniec zdjęcia

Ostatni dzień bibliotecznych wakacji „na ludowo” upłynął pod hasłem fotografii, jednak nie cyfrowej, tylko odchodzącej w zapomnienie fotografii analogowej. Pani Natalia Knycz opowiedziała dzieciom o początkach fotografii oraz zaprezentowała stuletni aparat, zupełnie niepodobny do tych, którymi się dziś posługujemy. W czasie warsztatów dzieci zrobiły samodzielnie własne aparaty z czarnych tekturowych pudełek, a następnie wykonały nimi zdjęcia techniką otworkową. Efekty były zaskakujące, dzięki temu na długo zapamiętają ten lipcowy dzień.

Wakacje z biblioteką 2018! Zapis filmowy 4. dnia.

Zabawa w słońcu i szachy

Czwarty dzień wakacji z biblioteką upłynął w iście słonecznym nastroju. W czwartek, 5 lipca, dzieci zaczęły zabawę od igraszek na świeżym powietrzu w pałacowym parku. W ruch poszły piłki, paletki i kolorowa chusta. Następnie przyszedł czas, aby nieco ochłonąć i dokończyć malowanie kolorowych masek. Na koniec dzieci sięgnęły po gry planszowe, bierki, a nawet... szachy!

Wakacje z biblioteką 2018, dzień 3. - relacja filmowa

Masło i maski, czyli część dalsza wakacji

W środę, 4 lipca, na uczestników bibliotecznych półkolonii "na ludowo" czekała niespodzianka: ubijanie masła tradycyjną metodą! Po solidnej porcji zabaw ruchowych oraz wykończeniu utkanych w poniedziałek i wtorek gobelinów, dzieci zjadły więc świeży chleb z własnoręcznie przygotowanym masłem. Zwieńczeniem dnia była kolejna praca plastyczna. Tym razem nasi mali czytelnicy, zainspirowani wykładem podróżnika Marka Tomalika, przystąpili do wykonywania papierowych masek o etnicznych wzorach.

Wakacje z biblioteką 2018, dzień 2. - video

Na ludowo, kolorowo

W drugi dzień bibliotecznych wakacji "na ludowo" (3 lipca), dzieci w dalszym ciągu ćwiczyły swoje umiejętności tkackie, a powstające w ten sposób dzieła nabierają już kolorów i objętości. Być może za inspirację posłużył - zrealizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wykład dr Jolanty Danek, która wraz z dziewczętami w wilamowskich strojach opowiedziała naszym małym czytelnikom o stroju ludowym. Dzieci z zainteresowaniem słuchały więc o śmierguśnikach, którzy w kolorowych maskach i przebraniach oblewają wodą swoje koleżanki, a także dowiedziały się np. jak poprawnie wiązać chustę na głowie. Urozmaiceniem było poznanie kilku słów w języku wilamowskim. Oprócz zabawy z krosnem, w ramach pracy plastycznej powstały wycinanki: śmierguśnik w masce oraz dziewczyna w wianku i sukni z fartuchem. Ponadto, uczestnicy półkolonii sami mieli okazję ubrać się tak, jak robiły to ich babcie i dziadkowie, a wizerunki dzieci zostały uwiecznione dzięki wykonanej w Izbie Historycznej sesji zdjęciowej.

Relacja z półkolonii, dzień 1.

Wakacje z biblioteką 2018 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozach - video relacja 1. dnia.

Wakacje na ludowo: zaczynamy!

W poniedziałek, 2 lipca, w bibliotece oficjalnie zaczęły się wakacje. Tegoroczne półkolonie postanowiliśmy przeprowadzić "na ludowo". Dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat spotkały się więc, aby posłuchać o tym, w jaki sposób toczyło się kiedyś życie wsi - nie tylko naszej, ale każdej wsi w Polsce, a nawet... w Australii! W ramach współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu, odwiedził nas bowiem Marek Tomalik, pisarz, podróżnik i dziennikarz, który opowiedział naszym małym czytelnikom o zwyczajach ich rówieśników po przysłowiowej drugiej stronie świata. Dzięki kolorowej prezentacji, której towarzyszyła aborygeńska muzyka, najmłodsi dowiedzieli się, jak wyglądają np. obrzędowe ubrania i maski rdzennych mieszkańców Australii, które uczestnicy półkolonii mogli porównać z maskami obrzędowymi Podbeskidzia, wyeksponowanymi w naszej Izbie Historycznej. W izbie dzieci posłuchały także o tkactwie, a zdobytą wiedzę wykorzystały podczas pracy plastycznej, w ramach której uczyły się tego starego rzemiosła. Kto wie, może podczas wakacji z biblioteką powstanie niejeden piękny sweter!

Maski obrzędowe - clip

Zapraszamy do obejrzenia clipu podsumowującego wiosenną część projektu Maski Obrzędowe

">" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344">

Lato za pasem

W czwartek, 21 czerwca, odbyły się ostatnie już przed wakacjami zajęcia z serii "Misiowy Klubik". Dzieci powitały lato wierszykiem oraz porcją dobrej zabawy. Wspólnie z mamami wykonały także kwiaty z kolorowej bibuły. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia we wrześniu!

Małgorzata Klim-Mateja

Aleksandra Radlak

Wiosenno-letnie obrzędy Żywiecczyzny i okolic

W środę, 20 czerwca, odwiedziła nas pani Barbara Rosiek, etnograf i specjalistka w dziedzinie zwyczajów oraz tradycji Żywiecczyzny i okolic, która od lat zajmuje się popularyzacją kultury ludowej poprzez wykłady, warsztaty i działalność muzealną.

Bezpieczny wypoczynek

Ostatnie, przedwakacyjne zajęcia (19 czerwca) z cyklu Maluch w bibliotece przeznaczyliśmy w całości na przypomnienie zasad bezpiecznego wypoczynku. Kotki z Przedszkola Publicznego znają numery alarmowe oraz wiedzą, w jakich sytuacjach należy zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe. Obiecały, że podczas wypoczynku i beztroskiej zabawy będą ostrożne i pozostaną czujne na ewentualne zagrożenia. Zatem udanych wakacji!

Małgorzata Klim-Mateja

Przedwakacyjne prace wykończeniowe

Wtorkowe spotkanie z malarstwem (19.06.) młodzi amatorzy tej dziedziny sztuki poświęcili na „prace wykończeniowe” przy domkach swoich marzeń. Wznoszone przed tygodniem na papierze mury budowli teraz doczekały się elementów dekoracyjnych i niebanalnej kolorystyki. Wszystkie udały się naprawdę wyśmienicie, czego dowodzi ta „fotka”. A tych, którzy jeszcze nie mają dość tegorocznych zabaw z plastyką, zapraszam na ostatnie przed wakacjami figle z kolorami w ostatni wtorek czerwca.

Tomasz Bednarski

kwsierpien2018